Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
18-08-2011, 12:30   #1

Lokasyon: Antalya
Üye Albümleri Volkswagen Sahibi
Standart Araç hareket etmiyor

Babamın aracıyla ilgili bir sıkıntı var (2009 A3 1.4 S-Tronic). Dediğine göre en son 15 gün önce araç sorunsuz bir şekilde çalışmış. Bugün aracı çalıştırmış, D konumuna almış ancak araç hareket etmiyormuş. Araç çalışıyor, viteslere de geçiyor, ancak hareket etmiyor dedi. Ve bir arıza lambasının yandığından bahsetti.

Bende 2011 Golf 6 DSG var. Büyük olasılıkla benzer panellere sahip olabileceğini düşündüğümdeni aracımın başına geçtim ve babamın bahsettiği arıza lambasının motor arıza lambası olduğunu anladım. Babam Ankara'da ve ben de Antalya'da olduğumdan elimden hiçbir şey gelmiyor.

Araç 2 senede topu topu 6500 km yol yaptı. Yani açıkçası sürekli kapalı garajda yatıyor. Garantisi bitti. Anlamadığım konu ise motor arıza lambasının yanması, aracın hareket etmesini engeller mi? Yoksa sorun şanzımanla alakalı olabilir mi? İlla ki servise mi gidilmeli, yoksa Ankara'da önerebileceğiniz bir özel servis var mı?

Forum Sponsorumuz
Skillful | Responsive Multi-Purpose Theme
18-08-2011, 14:01   #2

KeRo

Lokasyon: Bodroom
Üye Albümleri Forum Yıldızı
S tronic lerde sorun oldugu bilinen bisey zaten bence sanzimanin beyninde bi ariza olabilir motor ariza lambasi yakmasi normal bisey cunku sanziman vites konumlarini algilayamadigi icin motor kendini korumaya aliyor ve arac hareket etmiyor dogal olarak
Aracin garantisi bittiyse yetkili servise gerek yok ozel servise gidin derim yok eger bende hem fazladan verilecek para var hemde cok vaktim var derseniz konya yolundaki dogus oto yardimci olacaktir....
Ozel servis tavsiyesi olarak ben sasmazdaki akinlari soylerim tabi ankaradaki arkadaslarda yardimci olacaktir bu konuda.....

Konu KeRo tarafından (18-08-2011 Saat 14:04 ) değiştirilmiştir.

18-08-2011, 14:05   #3
Ayerten

Lokasyon:
kavrama ve mekatronik parça değişimi gerekecek aynı şeyi yaşadım.Benim arabam 70.000 deydi %70 garanti karşıladı.Sizin hepsini karşılatabileceğinizi düşünüyorum...Özel servise gitmeyin daha pahalıya patlıcaktır ayrıca bu şanzımandan anlayan çok da usta yok.

18-08-2011, 15:01   #4

Lokasyon: İstanbul
Audi Sahibi
bence aracın yagını ve kayışı kontrol et derim . bizdede böyle bir sorun olmustu megerse motor kayış kopmuş . eger sorun bunlardada degilse bi servise göster bence .
2010 Bmw 5.20d
34 HAK 86
2007 Audi A3 1.6 Sp
34 JM 930

18-08-2011, 17:36   #5
Alp86

Lokasyon:
merhabalar;

Arkadaşımın 2009 s-tronic aracında benzer bir arızayı mekatronik olarak vermişti,garantiden halletmişlerdi.Sizin aracınızın garantisi bitmiş olabilir ama 2009 model 6500 kilometrede bir aracı "iyi niyet garantisi" dedikleri olaya katabilecekleri kanısındayım.DSG nin henüz oturmadığı aşikar, daha önce çok arabanın aynı şikayetten geldiği de aşikar, sizi garanti dışına itmeleri için ben pek bir sebep göremiyorum.

Sıfır araç dahi alsam kendi ustama götürürüm aracı, ama dsg bambaşka bir boyut, bu konuda özel servise gitmenizi önermem.Fabrikanın yaptığı bile tam oturmamışken, size yaptığı işe garantiyi sadece yetkili servis verebilir şuan.

Umarım en düşük masrafla atlatırsınız, hatta "Bu muymuş?" dersiniz.

18-08-2011, 18:37   #6

KeRo

Ayertenin de dediği gibi mekatronikte problem var bence o arabada ankarada özelde bu problemi anlarlarmı bilmem fakat benim istanbuldaki ustam çok net olarak anlıyor ona bi açıklık getireyim hemen bu arada çok anlamam ama garanti yoksa doğuşun 8 yada 9 bin liralar isteyebiliceğini düşünüyorum tahminen.

18-08-2011, 22:28   #7

Biraz önce babamla görüştüm. Bir yakınımızın özel servis olarak hizmet veren bir arkadaşı gelmiş araca bakmak için. Gelirken yanında Vag-Com u da getirmiş. Araca bağlamışlar. Ustanın dediğine göre beyin 1. ve 6. vitesleri kumanda etmiyormuş. Beynin değişmesi gerek demiş. Babam maliyeti ne kadar diye sorduğunda tamiri olmadığını ve yenisinin takılması gerekriğini ve geçen ay kendisinin yaptığı bir değişimin 2.000 tl ye malolduğunu, ancak serviste daha pahalı olabileceğini söylemiş. Ancak araç henüz 6.500 km de olduğundan büyük olasılıkla garantiye sokarlar, onun için servise gidin demiş (Araç 2009 Haziran ayında alınmıştı. Garantisi biteli 2 ay filan oldu). Babam yarın servise gidip görüşecek. Gelişmeleri size aktaracağım.

Bu arada bende bu bahaneyle benim araç (2011 Golf 6 DSG) için uzatılmış garantiyi yaptıracağım büyük ihtimalle. Tabi önce uzatılmış garanti ne derece uzatılmış ve neleri kapsıyor iyice bir öğreneceğim.

Konu secugo tarafından (18-08-2011 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir.

18-08-2011, 23:18   #8

KeRo

Hadi hayırlısı umarım en az zararla atlatırsınız problemi....

19-08-2011, 01:37   #9
Administrator

Ertunc

Lokasyon: İstanbul
Üye Albümleri Moderatör Forum Yıldızı Audi Sahibi
S-tronic sanzımanların kronik sorunu bılgınız olsun.Dogus oto servislerin S-tronic sanzıman kullancıların hatasından dolayı kavrama sorunu yasadıklarını dıle getırdıklerı ıcın bazı durumlarda garantıye gırmedıgını gordum bılıyorum.Bizdeki 2009 model A3 manuel vitesin 2.vitesinde sorun wardı sukur garantiden sanzımann komple degıstı bedeli 9000 Tl idi.

19-08-2011, 12:23   #10

Yeni bir haber. Biraz önce Doğuş Oto dan gelip aracı kontrol etmişler ve beyinin değişmesi gerektiğini söylemişler. Biz garanti kapsamında değişim yapılması için İstanbul a talep göndeririz ama İstanbul ne der bilemeyiz ancak büyük olasılıkla garantiden değişim yapılır demişler ve arabayı çekiciye yükleyip servise götürmüşler. Gelişme oldukça haber vermeye devam edeceğim.

Konu Kapatılmıştır

Etiketler
2008, 2009, :), a3, ankaradaki, araba, araç, ariza, arıza, bilgi, dsg, garanti, hakkında, için, kavrama, kendini, mekatronik, motor, oto, parça, problem, s-tronic, soru, sorun, tronic, vites, yeni, yetkili, yetkili servis
Seçenekler